پنجشنبه 2 خرداد 1398   23:54:41
شما اینجا هستید :
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
1

1

1

1

1

1

1

1

1

1
با حضور مدیران استانی بهره برداری از 3 طرح اشتغال زایی و حرفه آموزی کارگاه بافت گلیم در شهرستان چرام هادی فتاحی اصل فرماندار شهرستان چرام ، با اشاره به اینکه ، برای تکمیل و راه اندازی این 3 کارگاه مبلغ 4 میلیارد ریال از محل اعتبارات اشتغال زایی و صنایع دستی استان هزینه شده است گفت : هدف از راه اندازی اینگونه طرح ها ، احیای هنر سنتی و آموزش افراد برای ایجاد اشتغال پایدار و گلیم بافی است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان چرام

3 طرح اشتغال زایی  و حرفه آموزی به همت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در 3 منطقه شهرستان چرام به بهره برداری رسید.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چرام گفت :  این 3 طرح شامل کارگاه گلیم بافی ، هر کدام  در مجموعه ای به مساحت ۱۲۰ متر مربع به بهره برداری رسید.

باقری با اشاره به اینکه ،  این طرح ها زمینه اشتغال 80 نفر از اهالی روستاهای القچین سفلی ، شیخ حسین و بُردیان را فراهم کرد افزود : از این تعداد 12 نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند .

وی  همچنین گفت : دوره های آموزشی و تکمیل مهارت نیز در این کارگاه ها ، با هدف رونق تولید ملی در صنایع دستی صورت می گیرد.

هادی فتاحی اصل فرماندار شهرستان چرام ، با اشاره به اینکه ،  برای تکمیل و راه اندازی این 3 کارگاه مبلغ 4 میلیارد ریال از محل اعتبارات اشتغال زایی و صنایع دستی استان هزینه شده است گفت : هدف از راه اندازی اینگونه طرح ها  ، احیای هنر سنتی  و آموزش افراد برای  ایجاد اشتغال پایدار و گلیم بافی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چرام ، با اشاره به اینکه ، از ویژگی های بسیار مهم گلیم های شهرستان چرام ، طرح ها و نقوش آنها است گفت : گلیم های شهرستان چرام ، زیراندازی دو رویه است که با استفاده از تار و پود و دستگاهی به نام دار بافته می شوند.

حشمت الله باقری با بیان اینکه ، در بافت گلیم ،  تنها از تار و پود استفاده می شود و نقوش توسط همین پودها  ایجاد می شوند افزود : جنس نخ های تار از پنبه و نخ های پود از پشم است و از ویژگی های مهم نخ های پنبه ای و پشمی مورد استفاده در بافت های شهرستان چرام ، رنگرزی آنها است که همگی توسط گیاهان رنگده و به صورت طبیعی ( سنتی گیاهی ) رنگ می شوند.

وی همچنین مهم ترین ابزاری قابل استفاده در بافت گلیم را ، دار ، چوب های کوجی و هاف ، کرکیت و قیچی ذکر کرد.

 

 گفتنی است شهرستان چرام  بیش از 80 بافنده گلیم دارد که زحمت بافت آن بردوش بانوان این شهرستان است. و گلیم به عنوان یکی از قدیمی ترین دست بافت های بشر است که در استان کهگیلویه و بویراحمد  توسط دختران و زنان بافته می شود.

روابط عمومی فرمانداری چرام
بيشتر
مجری سایت:شرکت سیگما