پنجشنبه 27 تير 1398   07:53:55
آرشیواخبار
معرفی شهرستان
بسمه تعالی
سیمای شهرستان چهارفصل چرام، قلب استان کهگیلویه و بویراحمد
مقدمه
شهرستان چرام با 1295 کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بالغ بر 32159 نفر پنجمین شهرستان بزرگ استان بوده و از دو بخش مرکزی چرام( جمعیت (مطابق سرشماری سال90) 23372 نفر، وسعت حدود 699 کیلومتر مربع، 1 شهر و 48 روستای دارای سکنه) و سرفاریاب( جمعیت حدود 8787 نفر، وسعت حدود 596 کیلومتر مربع، 1 شهر و 75 روستای دارای سکنه) تشکیل گردیده است. اقلیم چهار فصل، فاصله نزدیک مناطق سردسیری و گرمسیری، وجود جاذبه­های تاریخی، مناظر طبیعی کوهستانی، مزارع، شالیزارها و باغات زیبا در نقاط مختلف شهرستان لقب نگین سبز جنوب را مزین به نام شهرستان چرام نموده که سالانه پذیرای سفرهای توریستی خارجی و گرشگران زیادی از اقصی نقاط کشور خصوصاً هموطنان خونگرم جنوب کشور می­باشد. 
 
 

 
                                                                              موقعیت شهرستان چرام در تقسیمات کشوری
 
پتانسیل­ها و ظرفیت­های شهرستان چرام: ذکر تمامی جاذبه­ها و پتانسیل­های شهرستان به جهت کثرت و تنوع در این مقال           نمی­گنجد، لذا در ادامه گوشه­ای از مهمترین آنها آورده شده است:
صنایع و معادن: شهرستان چرام یکی از غنی­ترین مناطق استان و شاید کشور از حیث معادن می­باشد که با مطالعات صورت گرفته بخشی از معادن این خطه شناسایی ولی متأسفانه هنوز به بهره برداری نرسیده­اند که امیدواریم به یمن سفر ریاست محترم دولت تدبیر و امید جناب آقای دکتر روحانی و هیئت همراه این مهم تحقق یافته و حرکت ارزشمندی در راستای توسعه پایدار منطقه و کشور برداشته شود. در مقوله صنعت هم متأسفانه هنوز در این شهرستان زیرساخت قابل ذکری ایجاد نگردیده و فقط تعداد اندکی کارخانه تولیدی کوچک مقیاس در تنها شهرک صنعتی شهرستان( شهرک صنعتی بردیان چرام) در حال فعالیت می­باشند.
از جمله معادن شناخته شده شهرستان چرام میتوان به ذخایر فسفات چرام در مناطق بناری با ذخیره قطعی بالغ بر 81 میلیون تن، روستای آرند با ذخیره بالغ بر 3 میلیون تن و روستای شیخ هابیل با ذخیره بالغ بر 500 هزار تن (طبق مکاشفات صورت گرفته بزرگترین معدن فسفات خاورمیانه نیز لقب گرفته است)، ذخایر بوکسیت یکی در مناطق مندان-سواری-عزیزی با عیار بسیار مرغوب 55 درصد و ذخیره حدود 3.5 میلیون تن و دیگری در کوه نیل(نیر) سرفاریاب با همان عیار و ذخیره بالغ بر 500 هزار تن (فلز ارزشمند آلومینیوم از این معدن قابل برداشت می­باشد و در عیار پائینتر آن نیز در تولید آجر نسوز و سیمان کاربرد دارد) و معدن سنگ مرمریت با کیفت بسیار مرغوب و حجم نامحدود در منطقه توگبری( حجمی بالغ بر200 میلیون الی چندین میلیارد تن قابل پیش بینی است)، اشاره کرد.
لازم به توضیح است که هنوز مناطق بکر و ناشناخته­ای در سطح شهرستان وجود دارد که در صورت انجام مطالعات زمین­شناسی مطلوب کشف معادن گران­بهای دیگری در سطح شهرستان دور از انتظار نخواهد بود. لذا امیدواریم مسئولین محترم دولت تدبیر و امید در این راستا عنایت ویژه مبذول فرمایند.
میراث فرهنگی و جاذبه­های گردشگری، تاریخی و مذهبی شهرستان چرام: پیشینه تاریخی شهرستان چرام به 3000 سال قبل برمی­گردد و آثار تاریخی متعدد به جا مانده از سیر گذر تاریخ این مرز و بوم به وضوح مبین ظهور تمدن و قدمت شهرستان چرام می­باشد. از جمله این آثار، میتوان به روستاها و مناطق تاریخی همچون آرند، فشیان، کمبوس، موگرم، الغچین، شهر زرگران، پراشکفت، مندان، دلی یاسیر، شیرازی اشاره کرد. همچنین قلعه­های تاریخی همچون قلعه تاریخی چرام، تمبی، کلایه،گرگیو،تلوندی و کتیبه­های تاریخی تنگ الوان طسوج و تنگ پیرزال، نمونه­هایی از این آثار تاریخی است. این شهرستان دارای طبیعتی بکر و مناظر طبیعی زیبایی خصوصاً در مناطق کوهستانی می­باشد. از جمله جاذبه­های گردشگری شهرستان می­توان به باغ و کمپینگ تفریحی چشمه بلقیس چرام، باغ عمران، منطقه تاریخی آرند، لاله­های واژگون و طبیعت بکر مناطق سردسیری( چاسخار، جوخانه، ساورز، طسوج و ...)، آبشار الوان طسوج، چشمه زیبای کورسا، روستای زیبای شیخ حسین، بقاع متبرکه( بیش از 33 مرقد مطهر)، غار زیبای تفریحی نزل، باغات زیبای روستای سادات امامزاده علی(ع)، اردوگاه تفریحی تنگه شرابگرو، روستاهای گرگیو و پشت چنار و ... اشاره کرد.

 
 
 
        باغ زیبای تفریحی چشمه بلقیس و شالیزارهای حومه                                                                        سنگ روی سنگ( برد چهره) سرفاریاب
 
 
 
 
 
 
                                  آبشار الوان طسوج                                                                                                  کتیبه تنگ الوان طسوج( دوره قاجاریه)

 
 

                                       
 
                                 قلعه تاریخی چرام                                                                                                               مرقد مطهر امامزاده علی(ع)
ظرفیت­های کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان: شهرستان چرام با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی، خاک حاصلخیز،     زمین­های هموار مستعد زراعت( بیش از 10000 هکتار )، تپه­های کم شیب مستعد احداث باغ، مراتع زیبا و کوهستانهای مستعد پرورش دام سبک و برخورداری از منابع خوب آبی(رودخانه­های طغار، نازمکان و سرکورته طسوج- چشمه­های پرآب بلقیس و سیاه و کورسا، نزدیکی به سد بزرگ کوثر)، پتانسیل بسیار بالایی در امر توسعه­ی کشاورزی در سطح استان و کشور دارد، که با مطالعه جامع، نیازسنجی مطلوب و توسعه و ترویج روش­های مدرن کشاورزی در این شهرستان بخش عظیمی از نیازهای کشور در راستای خودکفایی در حوزه کشاورزی تامین خواهد شد.( در حال حاضر کمتر از 30 درصد از ظرفیت کشاورزی شهرستان فعال می­باشد). از نظر منابع طبیعی نیز تنوع گونه­های گیاهی دارویی و جنگل­های زیبای بلوط در مناطق کوهستانی در نوع خود بی­نظیر است.

معرفی فرمانداری

درباره فرمانداری چرام 

قوانین و مقررات

شعارسال
رونق تولید
رونق تولید

گزارش تصویری

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 133339
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16119428 تعداد بازديد زيرپورتال: 133362 اين زيرپورتال امروز: 66 سایت در امروز: 2646 اين صفحه امروز: 61
فرماندار شهرستان چرام
دکتر هادی فتاحی اصل  فرماندار شهرستان چرام
معرفی فرماندار چرام
دکتر هادی فتاحی اصل  فرماندار شهرستان چرام
گزارش تصویری
چرام

چرام

چرام

چرام

چرام

چرام

چرام
به روایت تصویر
مجری سایت:شرکت سیگما